Realizacje ogrodów

Budowa ogrodu jest często dużym przedsięwzięciem i wymaga znacznego zaangażowania od inwestora. Posiadając projekt ogrodu można uniknąć wielu błędów podczas jego realizacji, wytyczając kolejność działań. W oparciu o gotowy projekt wykonujemy bezpłatnie kosztorys inwestorski wraz z harmonogramem robót. Proces tworzenia ogrodu, można podzielić na etapy i rozłożyć na kolejne sezony. Bywa, że nawet jest to wskazane z różnych względów. Natomiast w przypadkach, kiedy klient pragnie prace realizatorskie wykonać na własną rękę, oferujemy współpracę w zakresie nadzoru autorskiego.

Poniżej przedstawiamy Państwu krótkie historie o realizacjach  ogrodów.

Ogródek w Grodzisku Mazowieckim o pow. 25m2

Ten ogród o bardzo małej powierzchni był sporym wyzwaniem. Każdy fragment ogrodu musiał być dobrze przemyślany. Każda roślina jak i każdy element architektoniczny jest oglądany z bliska więc trzeba wybrać dobrej jakości materiały o ciekawej fakturze, a rośliny zdrowe, dekoracyjne przez większość roku. W ogródku wyznaczyliśmy miejsce na meble ogrodowe z nawierzchnią żwirową oraz na trawnik. Elementem architektonicznym jest tu betonowy murek,  któremu nadaliśmy surowy charakter.  Wylewają się  z niego przepięknie kwitnące hortensje  z werbeną patagońską wymieszane z trawami ozdobnymi i bylinami o zimozielonych liściach. Z murkiem sąsiaduje ściana z wodotryskiem. W ogródku zainstalowaliśmy również system automatycznego nawadniania oraz oświetlenie. Podświetlone od dołu korony drzew stwarzają bardzo miły nastrój nocą.

 

 

Ogród wiejski w Jeziórku – pow. 2000m2

Zastany przez nas ogród wymagał gruntownej przebudowy. Na charakter ogrodu wpływ miało sąsiedztwo ale również preferencje właścicieli. Ogród w wiejskim stylu z domieszką nowoczesności miał być praktyczny i atrakcyjny.  Zaprojektowaliśmy  układ komunikacyjny oraz rabaty bylinowe z różami, floksami, jeżówkami, lawendą, rudbekiami i wieloma innymi kwitnącymi pięknościami.

 

 

Ogród modernistyczny w Chyliczkach o pow. 200m2

Ogród niewielkich rozmiarów na jednym z nowoczesnych, prestiżowych osiedli w Chyliczkach (koło Konstancina-Jeziornej). Ogród miał być nowoczesny, oryginalny i podkreślać extrawertyczną osobowość właścicielki. Zaplanowano nasadzenia na zasadzie mocnych akcentów kolorystycznych, połączenia różnych pokrojów- silne formalne typu kuliste krzewy iglaste wymieszane z powiewajacymi na wietrze kępami traw ozdobnych. Na podstawie projektu naszego autorstwa przy współpracy z zaprzyjaźnioną firmą brukarską (http://www.brukarstwoarkadia.com.pl) wykonano szereg elementów małej architektury ogrodowej.

 

 

 

Ogród w Józefowie-pow.1500m2

Projekt ogrodu w Józefowie zakładał wpisanie się w leśny charakter miejsca. Siedliskiem zastanym był tu suchy bór sosnowy na piaskach. Stworzono ogród pełen kwitnących wrzosów, zimozielonych kosodrzwin oraz szumiących na wietrze traw. Poniższe zdjęcia przedstawiają ogród 3 lata po realizacji.

 

 

Modernizacja ogrodu leśnego – Ogród w Zalesiu Górnym pow.2000m2

Ogród o powierzchni 2000m2  wymagał przebudowy. Wykonaliśmy nowe nasadzenia, przesadzono też wiele roślin już rosnących tu wcześniej w nowe miejsca, pogrupowano gatunki tak aby charakter ogrodu stał się bardziej ‚naturalny’, leśny. Różne odcienie zieleni połączono z mocnymi akcentami w postaci pojedynczych czerwonych liści bylin  i kwiatów.   Ogród wzbogacono o wiele odmian paproci, żurawek, funkii i innych cieniolubnych roślin. Na skraju typowo leśnej części ogrodu wybudowano oczko wodne. Położono nawierzchnie z łupka granitowego, który ładnie wpisał się w charakter miejsca. Tam gdzie brakowało koloru wprowadzono donice z kwiatami jednorocznymi kwitnącymi cały sezon aż do mrozów.

Ogród geometryczny o pow. 500m2 w Starej Miłosnej

Naszym zadaniem było zaprojektowanie i zrealizowanie ogrodu nowoczesnego, łatwego w pielęgnacji dla młodego małżeństwa.  Teren, na którym miał powstać ogród (powierzchnia ok. 500m2) był porośnięty samą trawą, rosło tu tylko  jedno drzewo.  Teren ogrodu podzielono na trzy strefy: reprezentacyjną- przy wejściu do domu, wypoczynkową z podestem – miejscem na grill i meblami ogrodowymi, oraz strefę użytkową ze śmietnikiem i drewutnią. Zaprojektowano ogród nowoczesny, w którym wszystkie elementy mają regularne i proste formy. Kolorystyka ogrodu miała być kontrastowa. Wybrano rośliny o architektonicznych formach, w różnych odcieniach zieleni oraz kwitnących na czerwono lub posiadających czerwono zabarwione liście lub pędy. Projekt ogrodu został zrealizowany przez naszą firmę. Wykonaliśmy ścieżki z płyt kwadratowych zatopionych w trawie, obrzeża rabat z kostki, żwirowe rabaty z pachnącą lawendą, wybudowaliśmy podest wypoczynkowy, zamontowaliśmy pergolę, na tarasie zamontowaliśmy duże ocieplone donice z krzewami.

Ogród w stylu wiejskim w Kędzierówce pow. 1500m2

Realizacja ogrodu w wiejskim stylu wykonana została na podstawie projektu naszego autorstwa przez samych właścicieli. Ogród jest jeszcze nie skończony, prace realizacyjne zostały rozłożone na etapy. Powstała już część reprezentacyjna w postaci nasadzeń przy furtce, ścieżki żwirowej prowadzącej do domu, żwirowej rabaty z trawami ozdobnymi i bylinami przy garażu oraz miejsce wypoczynkowe z paleniskiem i siedziskami z pni osłonięte parawanem z traw.

Modernizacja dużego leśnego ogrodu – Ogród w Starej Miłosnej 2000m2

Istniejący już ogród o powierzchni 2000m2 wymagał modernizacji.  Ta piękna działka posiadała starodrzew w postaci kilkunastu dębów oraz brzóz. Oprócz drzew na działce rosło mnóstwo roślin ozdobnych ale posadzone one były zupełnie przypadkowo. Właściciele chcieli tak przebudować ogród aby stał się dla nich bardziej funkcjonalny i żeby poprawić jego wygląd. Masa gatunków roślin, którą zinwentaryzowano, nie była w żaden sposób rozsądnie posadzona. Oprócz największych drzew znaczna większość roślin została przesadzona w nowe miejsca, pogrupowano rośliny tak aby stworzyć większe jednogatunkowe grupy roślin. Takie nasadzenia znacznie ułatwią dalszą pielęgnacje i będą lepiej się prezentowały w tym dużym ogrodzie. Projekt przebudowy ogrodu zakładał utworzenie wydzielonych miejsc pod nasadzenia roślin – do tej pory rośliny rosły wprost w trawniku. Podczas realizacji wykonano obrzeże rabat z kostki. Podczas przesadzania starych i sadzenia nowych roślin użyto hydrożelu oraz mikoryzy.

Realizacja lesnego ogrodu w Józefowie – pow. 2000m2

Projekt kolejnego ogrodu powstawał w trakcie budowy domu. Realizacji ogrodu podjęli się właściciele tuż po zakończeniu prac budowlanych. Część reprezentacyjna ogrodu  znajduje się przy głównym wejściu do domu. Pomiędzy furtka a domem stanął duży głaz polodowcowy, który wydobyty został podczas kopania fundamentów.  Obsadzono go niskimi bylinami płożącymi i podświetlono w nocy. Najważniejszym miejscem wypoczynkowym w ogrodzie jest drewniany taras przydomowy połączony z dużym trawiastym tarasem również na podwyższeniu. Tu umiejscowiono palenisko. Dodatkowo jest stąd widok na znaczna część ogrodu. Charakterystyczną cechą tego ogrodu jest jego leśny charakter.  Sąsiedztwo lasu skłoniło nas do pozostawienia otwarcia widokowego oraz zaprojektowania roślin wpisujących się w siedlisko lasu sosnowego. W ogrodzie pojawiły się wiec  sosny w wielu odmianach, niskie trawy ozdobne, płożące byliny oraz krzewy liściaste kwitnące o różnych porach roku. Zaproponowane odmiany roślin cechowały naturalne pokroje, zrezygnowano całkowicie  z regularnych-geometrycznych kształtów. Wszystkie linie zarysy trawników-rabat są kręte i ładnie wpisują się w naturalny charakter okolicy.

Aranżacja ogrodu na dachu – Taras na Bemowie 45+15m2

Naszym zadaniem było zaprojektowanie oraz budowa ogrodu na dachu w budynku na nowoczesnym osiedlu mieszkaniowym. Właściciele mieszkania na ostatnim piętrze w jednym z mieszkalnych bloków posiadali 2 wyjscia na taras o powierzchni 45m2 oraz 15m2. Tarasy nie były jeszcze zagospodarowane, podłoga wykonana była ze starych kamiennych płyt. Na zielono – architektura krajobrazu wykonała najpierw projekt aranżacji tarasów oraz realizację. Projekt aranżacji tego niewielkiego ogrodu zakładał stworzenie miejsca wypoczynkowego. Priorytetem stało się odsłonięcie od widoków sąsiednich (bloki mieszkalne).

Materiałem przewodnim jest tu drewno. Do wyłożenia tarasu wykorzystano niedrogie panele drewniane, rośliny posadzono w uprzednio ocieplonych drewnianych donicach. Tłem dla roślin oraz barierą dla sąsiednich widoków stał się rząd pni bambusów zainstalowanych w donicach. Po nich będą wspinać się rośliny pnące. Wąskie formy krzewów połączono z niskimi bylinami przewisającymi. Kolorystyka jest stonowana – różne odcienie zieleni.

Ogród w środku miasta – ogród w Warszawie o pow. 200m2

Kolejnym wykonanym przez nas ogrodem jest niewielki ogród przy domu w zabudowie bliźniaczej w Warszawie. Założono żwirowe rabaty, pozostałe nasadzenia roślin wyściółkowano korą sosnową natomiast wszystkie zabezpieczono agrotkaniną przeciwchwastową i obrzeże rabat typu ekobord – praktyczne i mało widoczne wykończenie rabat. Zaaran zowano niewielkie wzniesienie  z ozdobnymi skałkami, klonem palmowym i roslinami płożącymi. Wydzielono miejsce na zioła w drewnianych skrzyniach. Zamontowano matę wiklinową na ogrodzeniu. Częściowo odnowiono trawnik. W przyszłym roku planowane są ostatnie prace, m.in. założenie jeszcze jednej rabaty bylinowej oraz montaż wodotrysku przy tarasie.

 

Modernizacja ogrodu oraz aranżacja zieleni balkonów– Ogród w Ustanowie o pow. 1000m2

Naszym zadaniem było uzupełnienie istniejącego już ogrodu o nowe nasadzenia z roślin kwitnących. Brakowało tu przede wszystkim roślin kwitnących. Wybrano gatunki krzewów i bylin o pięknych okazałych kwiatach, które wzajemnie uzupełniały się kwitnąc przez cały sezon. Posadzono wiele odmian róż, różaneczniki, liliowce, wrzosy i wiele innych. Naszym zadaniem było zaaranżowanie sezonowej roślinności w pojemnikach oraz ich późniejsza pielęgnacja. Łącznie wykonano nasadzenia w 60 skrzynkach balkonowych. Zaproponowano rośliny jednoroczne, kwitnące nieprzerwalnie cały sezon (od wiosny aż do zimy). Pielęgnacja objęła: nawożenie, przycinanie, podlewanie.

 
Ogród w Zalesiu Górnym – o pow. 2000m2

Ten ogród jest przykładem jak na podstawie projektu naszego autorstwa można samemu wykonać większość prac ogrodowych. Realizacji tego ogrodu podjęli się właściciele sami. Prace przy budowie tego ogrodu trwały parę miesięcy, pomagała cała rodzina ale satysfakcja później była niezmierna. Projekt ogrodu wykonany przez nas był na tyle czytelny i łatwy w interpretacji, że właściciele nie posiadający specjalnego doświadczenia ogrodniczego bez problemu wykonali wszystkie prace ogrodowe. Wybudowano tu murki kwietne z kamienia, scieżkę z płyt z piaskowca, obrzeża rabat z kostki granitowej. Posadzono rośliny, założono trawniki oraz automatyczne podlewanie.

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Ogród w stylu śródziemnomorskim ze żwirowymi ścieżkami, strzelistymi roślinami iglastymi oraz masą aromatycznych bylin i ziół.

FAQ

Jakie są etapy zakładania ogrodu?

 

Skontaktuj się!

 

 

Contact-us (2)