Projektowanie Ogrodów

Pierwszą czynnością podczas tworzenia ogrodu jest przygotowanie projektu. Projekt ogrodu powinien być bezwzględnie wykonywany na indywidualne zamówienie i dostosowany do konkretnego miejsca i warunków tam panujących. Projektując ogród bierzemy pod uwagę wiele czynników m.in. wymagania glebowe, nasłonecznienie, otoczenie działki, cechy estetyczne poszczególnych roślin, styl domu i jego wnętrza a także osobowość i preferencje klienta. Już na etapie projektowania możemy dostosować rozwiązania projektowe do budżetu, którym dysponuje właściciel przyszłego ogrodu.

Poniżej przedstawiamy Państwu wybrane projekty ogrodów naszego autorstwa.

Ogród minimalistyczny – projekt ogrodu w Wólce Kozodawskiej /k.Piaseczna  o pow. 2500 m2

Projekt ogrodu w Wólce Kozodawskiej miał nawiązywać charakterem do minimalistycznej formy budynku mieszkalnego. Głównymi założeniami do projektu były: oszczędność w doborze gatunkowym roślin i materiałów, geometryczne proste formy, stonowana kolorystyka. Przestrzeń ogrodu podzielono na strefy: reprezentacyjną z przodu domu, gospodarczą za domem w samym rogu działki oraz wypoczynkowo-rekreacyjną w pozostałej części.

Ogród leśny w Zalesiu Górnym – pow ok 2000m2

Działka, na której miał powstać kolejny ogród była w całości porośnięta starodrzewiem (sosna zwyczajna). Niektóre z pni drzew oplecione przez bluszcz stwarzały niesamowity, leśny klimat. Zaproponowano stworzenie wyjatkowego, bogatego programowo ogrodu wpisujacego się w charakter miejsca. Ogród podzielono na wnętrza, tak aby każdy zakątek był interesujący a spacer po ogrodzie co chwilę czymś zaskakiwał. Zaprojektowano cay układ komunikacyjny, wijące się ścieżki ogrodowe zachecające do spacerów oraz miejsca gdzie można usiąść na ławce i podziwiać poszczególne miejsca. W części wypoczynkowej (za domem) wyznaczono miejsca na kuchnie polową z wędzarnią, ogrodowe jaquzzi, szklarnię, w której właściciele będą uprawiać warzywa i owoce. Wydzielono miejsce zabaw dla dzieci z oddzielnym boiskiem do gry w piłkę nożną. Roslinność dobrano tak, żeby znosiła cień oraz kwaśne podłoże. Duże sosny powodują, że na działce jest dość ciemno a opadające igły zakwaszają glebę. Krzewy z rodziny różanecznikowatych połączono z m.in. hortensjami bukietowymi i uzupełniono dużymi grupami bylin kwitnącyh. Największe drzewa zostana podświetlone tak aby wydobyc ich piekno po zmroku.

 

Ogród w stylu śródziemnomorskim w Józefosławiu – pow ok 300m2

Ogród w stylu śródziemnomorskim na jednym z podwarszawskich osiedli miał nawiązywać do architektury domu. W tym niewielkim ogrodzie wydzielono część reprezentacyjną (przedogródek) użytkową (grządki uprawne, miejsce na suszarkę do odzieży itp.) oraz część wypoczynkową (taras z meblami ogrodowymi i scianą wodną oraz miejsce na huśtawkę ogrodową).Roślinność przypomina tą z krajobrazów południowych. Posadzono tu wiele bylin aromatycznych kwitnących latem np.lawenda, szałwia, bez lilak i in. Wzdłuz ogrodzenia ciągną się wielogatunkowe nasadzenia z różnych odmian sosny, cisów wymieszanych z krzewami i drzewami lisciastymi o wąskich strzelistych koronach.Dodatkowo w kilku miejscach zaprojektowano trejaże z kwitnącymi pnączami.

 

 

Ogródek w Konstancinie o pow. 250m2

Przedmiotem opracowania był ogródek przy nowoczesnym domu w jednej z podwarszawskich miejscowości. Inwestor pragnął ogrodu nowoczesnego, oryginalnego. Zaproponowano mocne kontrastowe zestawienia roślin m.in. czerwone strzeliste klony w połączeniu z białymi trawami ozdobnymi czy też różowe pokrywy z lisci bylin połączone z ciemnozielonymi sosnami w odmianach.

 

Ogród klasyczny w Słomczynie – pow. 1800m2

W Słomczynie koło Konstancina-Jeziornej zanjduje sie kolejny ogród, który przeszedł metamorfozę. Głównymi założeniami projektu było funkcjonalne zagospodarowanie działki oraz estetyczny wygląd całości o każdej porze roku. Ważne było przy tym aby ogród nie był znacznie wymagajacy pod względem pielegnacji a dobrane rośliny szybko rozrastały się. Dobrano rośliny szybkorosnące (krzewy liściaste, pnącza i trawy ozdobne)), dzięki czemu na efekt nie będzie trzeba czekać długo. Ponieważ działka jest długa i wąska  postanowiono wizualnie skrócić ją projektując coś w rodzaju kulisów widokowych. Linie rabat, zarysy trawników poprowadzono po liniach wijących się, naśladujących naturalne kształty występujące w przyrodzie. Nasadzenia roślin są wielogatunkowe różnorodne bowiem życzeniem Inwestorów było stworzenie ogrodu wielobarwnego.

 

 

Ogródek w Bobrowcu o pow. 150m2

Przedmiotem opracowania był ogród z przedogródkiem w zabudowie szeregowej na jednym z osiedli w Bobrowcu/koło Piaseczna. Podczas etapu projektowania starano się użyć różnych metod na optyczne powiekszenie tego niewielkiego ogrodu. Zastosowano tu łagodneh wijace się linie rabat, delikatne ażurowe liscie i pastelowe barwy kwiatów bylin. Dzieki temu ogród nabiera świeżości.

 

 

Ogródek na dachu na osiedlu w Warszawie (Targówek) – koncepcje ogródka o pow. 100m2

Przedmiotem opracowania był mały ogródek na jednym z osiedli w Warszawie. Ogródek nietypowy bo zlokalizowany na dachu garażu. Warstwa gleby wynosiła tu zaledwie 30cm. Należało podnieść teren aby mozna było uprawiać krzewy czy niewielkie drzewka. Zaprojektowano rabaty z roślinami na podwyższeniu, taras z drewna, miejsce zabaw dla dzieci, ozdobna żwirową rabatę z roślinami pachnącymi oraz zieleń w pojemnikach.

 

 

Ogródek w Zawadach koło Wilanowa o pow. 200m2

Przedmiotem opracowania była przebudowa ogródka na jednym z osiedli domów jednorodzinnych w Warszawie.

 

FAQ

Jak wygląda przykładowa dokumentacja projektu?

Jakie są etapy pracy nad projektem ogrodu?

Mam projekt i co dalej?

 

 

Skontaktuj się!

Contact-us (2)