Projektowanie Ogrodów

Pierwszą czynnością podczas tworzenia ogrodu jest przygotowanie projektu. Projekt ogrodu powinien być bezwzględnie wykonywany na indywidualne zamówienie i dostosowany do konkretnego miejsca i warunków tam panujących. Projektując ogród bierzemy pod uwagę wiele czynników m.in. wymagania glebowe, nasłonecznienie, otoczenie działki, cechy estetyczne poszczególnych roślin, styl domu i jego wnętrza a także osobowość i preferencje klienta. Już na etapie projektowania możemy dostosować rozwiązania projektowe do budżetu, którym dysponuje właściciel przyszłego ogrodu.

Poniżej przedstawiamy Państwu wybrane projekty ogrodów naszego autorstwa.

Ogród minimalistyczny – projekt ogrodu w Wólce Kozodawskiej /k.Piaseczna  o pow. 2500 m2

Projekt ogrodu w Wólce Kozodawskiej miał nawiązywać charakterem do minimalistycznej formy budynku mieszkalnego. Głównymi założeniami do projektu były: oszczędność w doborze gatunkowym roślin i materiałów, geometryczne proste formy, stonowana kolorystyka. Przestrzeń ogrodu podzielono na strefy: reprezentacyjną z przodu domu, gospodarczą za domem w samym rogu działki oraz wypoczynkowo-rekreacyjną w pozostałej części.

Ogród leśny w Zalesiu Górnym – pow ok 2000m2

Działka, na której miał powstać kolejny ogród była w całości porośnięta starodrzewiem (sosna zwyczajna). Niektóre z pni drzew oplecione przez bluszcz stwarzały niesamowity, leśny klimat. Zaproponowano stworzenie wyjatkowego, bogatego programowo ogrodu wpisujacego się w charakter miejsca. Ogród podzielono na wnętrza, tak aby każdy zakątek był interesujący a spacer po ogrodzie co chwilę czymś zaskakiwał. Zaprojektowano cay układ komunikacyjny, wijące się ścieżki ogrodowe zachecające do spacerów oraz miejsca gdzie można usiąść na ławce i podziwiać poszczególne miejsca. W części wypoczynkowej (za domem) wyznaczono miejsca na kuchnie polową z wędzarnią, ogrodowe jaquzzi, szklarnię, w której właściciele będą uprawiać warzywa i owoce. Wydzielono miejsce zabaw dla dzieci z oddzielnym boiskiem do gry w piłkę nożną. Roslinność dobrano tak, żeby znosiła cień oraz kwaśne podłoże. Duże sosny powodują, że na działce jest dość ciemno a opadające igły zakwaszają glebę. Krzewy z rodziny różanecznikowatych połączono z m.in. hortensjami bukietowymi i uzupełniono dużymi grupami bylin kwitnącyh. Największe drzewa zostana podświetlone tak aby wydobyc ich piekno po zmroku.

 

Ogród w stylu śródziemnomorskim w Józefosławiu – pow ok 300m2

Ogród w stylu śródziemnomorskim na jednym z podwarszawskich osiedli miał nawiązywać do architektury domu. W tym niewielkim ogrodzie wydzielono część reprezentacyjną (przedogródek) użytkową (grządki uprawne, miejsce na suszarkę do odzieży itp.) oraz część wypoczynkową (taras z meblami ogrodowymi i scianą wodną oraz miejsce na huśtawkę ogrodową).Roślinność przypomina tą z krajobrazów południowych. Posadzono tu wiele bylin aromatycznych kwitnących latem np.lawenda, szałwia, bez lilak i in. Wzdłuz ogrodzenia ciągną się wielogatunkowe nasadzenia z różnych odmian sosny, cisów wymieszanych z krzewami i drzewami lisciastymi o wąskich strzelistych koronach.Dodatkowo w kilku miejscach zaprojektowano trejaże z kwitnącymi pnączami.

 

 

Ogródek w Konstancinie o pow. 250m2

Przedmiotem opracowania był ogródek przy nowoczesnym domu w jednej z podwarszawskich miejscowości. Inwestor pragnął ogrodu nowoczesnego, oryginalnego. Zaproponowano mocne kontrastowe zestawienia roślin m.in. czerwone strzeliste klony w połączeniu z białymi trawami ozdobnymi czy też różowe pokrywy z lisci bylin połączone z ciemnozielonymi sosnami w odmianach.

 

Ogród klasyczny w Słomczynie – pow. 1800m2

W Słomczynie koło Konstancina-Jeziornej zanjduje sie kolejny ogród, który przeszedł metamorfozę. Głównymi założeniami projektu było funkcjonalne zagospodarowanie działki oraz estetyczny wygląd całości o każdej porze roku. Ważne było przy tym aby ogród nie był znacznie wymagajacy pod względem pielegnacji a dobrane rośliny szybko rozrastały się. Dobrano rośliny szybkorosnące (krzewy liściaste, pnącza i trawy ozdobne)), dzięki czemu na efekt nie będzie trzeba czekać długo. Ponieważ działka jest długa i wąska  postanowiono wizualnie skrócić ją projektując coś w rodzaju kulisów widokowych. Linie rabat, zarysy trawników poprowadzono po liniach wijących się, naśladujących naturalne kształty występujące w przyrodzie. Nasadzenia roślin są wielogatunkowe różnorodne bowiem życzeniem Inwestorów było stworzenie ogrodu wielobarwnego.

 

 

Ogródek w Bobrowcu o pow. 150m2

Przedmiotem opracowania był ogród z przedogródkiem w zabudowie szeregowej na jednym z osiedli w Bobrowcu/koło Piaseczna. Podczas etapu projektowania starano się użyć różnych metod na optyczne powiekszenie tego niewielkiego ogrodu. Zastosowano tu łagodneh wijace się linie rabat, delikatne ażurowe liscie i pastelowe barwy kwiatów bylin. Dzieki temu ogród nabiera świeżości.

 

 

Ogród przy bliźniaku na Ursynowie – 100m2

Teren przy domu w zabudowie bliźniaczej zaprojektowano tak aby przez cały rok był atrakcyjny. Z uwagi na niewielki metraż zaprojektowano tylko jedno (kwitnące wiosną)  drzewo oraz krzewy kwitnące o różnych porach roku. Nasadzenia zostały uzupełnione niskimi kwitnącymi bylinami. Mimo, że brak tu roślin iglastych ogród będzie wyglądał atrakcyjnie również zimą. Sporo jest tu roślin liściastych zimozielonych oraz krzewów, które wyglądają pięknie z zasuszonymi kwiatostanami (m.in. hortensje bukietowe). Wysokie trawy ozdobne przy ogrodzeniu zimą mimo, że suche,  są niezwykle malownicze.

FAQ

Jak wygląda przykładowa dokumentacja projektu?

Jakie są etapy pracy nad projektem ogrodu?

Mam projekt i co dalej?

 

Skontaktuj się!